Kastrujte kočky

Kastrace? Ano!

Mnoho lidí si myslí, že kočky a kocoury není potřeba kastrovat. Ohánějí se tím, že "kastrace je proti přírodě". Když se jich optáte, jestli topení nechtěných koťat není proti přírodě, odpoví vám, že "takhle se to dělalo vždycky". Pokud bychom se měli řídit tím, co se dělalo "vždycky", tak většina lidí do dneška nemá volební právo a zlodějům se za krádež usekává ruka.

Kastrace plakát

Opravdoví milovníci zvířat a také pracovníci útulků, které každé jaro zaplaví spousta nechtěných koťat, to ale vidí jinak. Věřím, že následující informace, které publikovala na osvětových letácích Nadace na ochranu zvířat, vás přesvědčí, že kastrací své kočce nebo kocourovi jenom prospějete:

5 pádných důvodů proč nechat kočku vykastrovat

  1. Feline immunodeficiencv virus (FIV) a leukemie koček jsou pro kočky nebezpečné nákazy, které ohrožují jejich život. Jsou přenášeny slinami. Vykastrované kočky se tolik netoulají, nebrání své území a neperou se s ostatními kočkami. Proto pravděpodobnost poranění a přenosu infekce slinami je minimální.
  2. Nevykastrovaný kocour si značkuje své území silně páchnoucí močí. Bude to dělat jak v domě, tak i venku na zahradě. Často zmizí na celé týdny a vrátí se poraněný, někdy s infikovanými ranami. Většina koček, které skončí pod koly aut, jsou nevykastrovaní kocouři!
  3. Již půlroční kočka může zabřeznout. Může mít až tři vrhy za rok, každý po 5 až 6 koťatech. To znamená, že každým rokem je třeba najít až 18 nových domovů pro koťata jedné kočky. 
  4. Kastrace není příčinou tloustnutí koček. Pouze nadbytečné překrmování vede k nezdravému tloustnutí. Vykastrované kočky neztratí schopnost lovit myši. Vykastrované kočky se drží blízko domova, tam se cítí být v bezpečí. Jsou také přítulnější.  
  5. Není nutné, aby kočka měla před kastrací alespoň jeden vrh koťat. Z čistě finančního pohledu je nákladnější březí kočku a potom i koťata krmit, než zaplatit za kastraci. 

Kastrace a pověry

Kočka přestane chytat myši
NE, naopak, i kocouři a kočky, kteří dříve příliš nelovili, začnou chytat myši - nemají vlastně nic jiného na práci a drží se blíže domu. 

Kočka ztloustne a zleniví
NE, zda bude zvíře tlusté a líné závisí pouze na způsobu výživy a množství pohybu stejně jako u nekastrovaných zvířat. 

Ostatní kočky se jí straní
NE, za léta práce s nalezenci jsme nic takového nepozorovali, tato zvířata se ve "společenském žebříčku" řadí bez ohledu na kastraci a zachovávají si původní místo ve smečce. 

Kočka se stane nevrlou
NE, naopak, zvíře jen přestane toužit po záletech a více přilne k majiteli.

Několik rad jak postupovat po provedené kastraci

Převoz domů
Kočku převážejte v kočičí přepravce nebo krabici, je to tak bezpečnější pro ní i pro Vás. Položte ji na bok a povytáhněte ji z tlamičky jazyk.

Dokud ještě není probuzená, přikryjte ji dekou nebo ručníkem, během narkózy by mohla prochladnout.

Doma
Každá kočka se z narkózy probouzí jinak rychle, některá se probudí za dvě hodiny a některá může spát až do druhého dne. Dokud se neprobudí, držte ji v teple a klidu. Nepokládejte ji nikam nahoru, ale na zem, při probouzení by mohla spadnout a poranit se. Opět ji položte na bok a povytáhněte jí jazyk z tlamičky. Při probouzení může být kočička zmatená, může mňoukat a pletou se jí nohy, vše to souvisí s probouzením z narkózy, není to projev bolesti a brzy to odezní.

Nejvhodnější je, když po celou dobu rekonvalescence - to je jeden týden, zůstane kočka uvnitř a nechodí ven. Rána tak zůstane suchá a čistá a dobře se hojí. Venku také hrozí, že se někde zachytí za košilku a ublíží si.

Voda a krmení
Vodu můžete kočce nabídnout až se úplně probudí, krmení až druhý den ráno. Dál ji krmte tak jak je zvyklá. Pokud nechce žrát, trochu ji rozmazlujte, dokud se neuzdraví.

Převzato ze stránek: www.psi-kocky.cz

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram